Artykuły > Profilaktyka i prewencja > Szczepienie królików
Szczepienie królików

 

    Króliki są coraz bardziej popularnymi domowymi zwierzątkami. By uchronić je przed powszechnymi chorobami zakaźnymi (myksomatoza, pomór królików, katar królików) należy wdrożyć szczepienia profilaktyczne jak w przypadku psów czy kotów. Niestety nie jest to jeszcze zbyt popularne, zostały jednak opracowane schematy szczepień.

    Myksomatoza: wysoce zaraźliwa choroba wirusowa królików domowych oraz dzikich; wywołuje ją Leporipoxvirus myksomatozy (dwa subtypy). Śmiertelność dochodzi do 100%. Rezerwuar stanowią dzikie króliki; do zakażenia może dojść przez wydzieliny ciała bezpośrednio oraz dzięki wektorom (owady, pchły, roztocza).

    Choroba krwotoczna królików (pomór królików) – również choroba wirusowa, wywołuje ją RHD – Virus z rodziny Caliciviridae (wiele serotypów). Króliki do drugiego miesiąca życia nie są podatne na zakażenie. Śmiertelność również 100%. Zakażenie poprzez wydzieliny ciała bezpośrednio oraz poprzez wektory (podobnie jak myksomatoza).

    Katar królików – polietiologiczna choroba bakteryjna wywoływana głównie przez Pasteurella multocida, Bordetella bronchiseptica. Narażone są zwierzęta poddane niewłaściwym warunkom utrzymania.

Szczepienia bezwzględne (każdy królik powinien być im poddawany):
Szczepienie podstawowe w  wieku 4-6 tygodni na myksomatozę oraz pomór; po czterech tygodniach powtórzenie szczepienia. Dawki przypominające co sześć miesięcy w przypadku myksomatozy oraz co dwanaście miesięcy w przypadku pomoru. Przykładowe szczepionki:
Cunivac Myxo (szczepionka żywa, atenuowana; stosowana podskórnie)
Cunivac RHD (szczepionka inaktywowana, wodna zawiesina do stosowania podskórnego lub domięśniowego)

Zwykłe podskórne szczepienie przeciwko myksomatozie chroni po 12-20 dniach; najnowszy wynalazek – szczepienie intradermalne w ucho chroni już po 9 dniach.

Szczepienia względne:
Katar królików – szczepimy tylko w sytuacji, gdy nasz pupil ma brać udział w wystawach, gdy narażenie na patogen obecny w dużych zagęszczeniach zwierząt nakłada się na immunosupresję wywołaną stresem.
Szczepienie podstawowe: 4-6 tygodni, powtórzenie po dwóch tygodniach i potem co sześć miesięcy lub co roku dawki przypominające (zawsze dwukrotnie z dwutygodniowym odstępem).  Przykładowa szczepionka: Cunivac Past (Pasteurella multocida inaktywowana, toxoid; Bordetella bronchiseptica inaktywowana).
Skuteczność szczepienia jest dyskusyjna, gdyż chorobę tą wywołuje wiele różnych czynników (Pasteurella multocida i Bordetella bronchiseptica to główne, ale nie jedyne patogeny); poza tym w przypadku Pasteurella multocida przeciwciała jedynie ograniczają rozprzestrzenianie się choroby, nie chronią zaś przed samym zakażeniem (dlatego zaszczepiony królik też może zachorować, jednak przebieg choroby jest łagodniejszy). Szczepienie to może być też stosowane jako terapia uzupełniająca przy przewlekłym katarze.

Uwaga: nie wolno łączyć szczepienia przeciwko katarowi z pozostałymi szczepieniami.

Informacje te zostały zgromadzone podczas realizowania bloku Heimtiere/Gesundheitsvorsorge na LMU Monachium.

stud.wet. Katarzyna Paździor

Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170) oraz zmianami z dnia 9.05.2007 r. (Dz. U. Nr 99, poz. 662) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych na stronach Veterynaria.pl, Vetforum.pl, Sklep.Veterynaria.pl treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).
Komentarze: 55     Drukuj

Komentarze do "Szczepienie królików"

     autor: ~malgosia  
witam serdecznie - 2010-07-21 14:26:46
Od7tyg zaczelam chodowac kroliki na mieso dla dzieci. kroliki nie byly szczepione. Mam pytanie czy istnieje mozliwosc zaszczepienia w domu i jaki to koszt ? Wczesniejszy wlasciciel twierdzil ze u nich nie przechodzioly parcha ani innych schorzen
 
     autor: ~piotr  
szczepienia - 2010-07-21 22:27:17
koszt to 4zł 2 w jednym, czyli przeciw myksomatozie i pomorowi
 
     autor: ~piotr  
opakowania - 2010-07-21 22:33:38
dostępne są przeważnie ampułki po 10 dawek w cenie od 30 do 40 zł. Dawniej Castomix a teraz Pesrorin Mormyx czy jakoś tak się to nazywa.
 
     autor: ~Ann  
co za - 2010-07-22 21:44:25
co za idiota choduje króliki na mięso? psa sobie usmaż lub kota Ku**a, skończeni idioci..
 
     autor: ~Aneta  
Do Piotr - 2010-07-28 12:16:00
Piotrze, nie zdychały Ci króliki po Castomix? Ja zaszczepiłam tym w zeszłym roku 20 sztuk przeżyło 4 (odchorowało prze tydzień). To nie był wirus, bo 10 szczepiłam Cunivax,(niestety już nie produkują), 3 nie były w ogóle szczepione i nie chorowały
 
     autor: ~Kinga  
? - 2010-07-28 14:00:40
Ile kosztują szczepienia królików?
 
     autor: ~piotr  
do Aneta - 2010-08-05 14:42:49
w Zeszłym roku nie było gdzie kupic castomixu bo już chyba od kilku lat go nie produkują a po pestorin mormyx zachorowało mi na myksomatozę 5 sztuk w 5 dzień po szczepieniu podskórnym, ale prawdo podobnie były już zarażone lub nie zdążyły się uodpornic. W tym roku na 60 zaszczepionych sztuk nie padła żadna.
 
     autor: ~opia  
:) - 2010-08-13 18:42:30
ja też jestem ciekawa ile kosztują szczepienia królików, mam na myśli granice bo rozumiem że ceny poszczególnych szczepień mogą się trochę różnić...
 
     autor: ~gaba  
jezu - 2010-08-24 21:43:23
wczozaj moj krolik o malo sie nie udusil mu oczy wylazily a ma tylko 1 miesiac cz mam isc na przeglad do weterynarza
 
     autor: ~piotr  
to ładnie. - 2010-08-27 21:17:21
to co mu było? pewnie już zdechł.
 
     autor: ~Ewelina  
TO NIE JEST STRONA DLA RZEŹNIKÓW!!!!!! - 2010-12-07 18:15:03
Jak łachu jeden z drugim chcesz żreć mięso to kupuj sobie w markecie i nie pisz tu o mordowaniu królików dla swoich bachorów!!!!!!!!! Co za bydło!!!!! Musi żreć mięso i zadawać cierpienie biednym zwierzątkom. Co za jakiś naród grillerski nienażarty?!!!! A tu druga - zamiast iść do weterynarza z chorym zwierzątkiem to wypisuje żale w internecie! Ludzie - powinno się jakoś kontrolować komu sprzedaje się zwierzęta i jak jeden z drugim się nimi opiekuje. Karygodnym jest dla mnie kupczenie życiem żywych i czujących istot dla czyjejś zabawy !!!!!!
 
     autor: ~RoseAnna  
! - 2010-12-10 09:36:36
jak można hodować króliki na mięso? Tego kompletnie nie rozumiem! Czy ludzie nie mają uczuć? Będą trzymać w domu króliczki, a potem je zapierdolą tasakiem! Jak chcecie żreć mięso, to kupcie sobie w markecie!
 
     autor: ~Kasia  
nie twoja sprawa - 2010-12-10 12:34:49
Ewelka ty sie tak nie wymądrzaj bo dzieci to nie bachory,brak poszanowania do ludzi kompletna idiotka!!!!!
 
     autor: ~Kasia  
zastanów się nad samą sobą! - 2010-12-10 12:42:21
RoseAnna !żrą świnie nie ludzie! co to za słownictwo? ucz się szacunku!
 
     autor: ~aga  
toleranci troszeczkę - 2011-02-18 17:57:29
w naszym kraju wolnośc wyboru dotyczy również jedzenia, a co myślicie że w markecie to mięso z nieżywych królików się wzieło. też choduje króliki i nie zabijam, ale szanuje również wybory dokonywane przez innych.. mięso króla jest często ratunkiem dla osób chorych i alergików. Wypowiedzi świadczą o kulturze piszącego...
 
     autor: ~gello  
DO agi - 2011-04-24 16:08:47
zgadzam się z Tobą ale zawsze się trafi jakis popieprzony obrońca zwierząti zamula.A tak jest od zawsze że człowiek zabija zwierzęta i je zjada bo inaczej to mogłoby być na odwrot
 
     autor: ~no comment  
co do tych kłótni - 2011-06-02 09:52:53
Najpierw do gello, niestety ludzie nie od zawsze jedzą mięso, więc pisząc coś bądź pewny/a swoich słów. Ludzie mają najwięcej cech zwierząt roślinożernych. Mamy duże siekacze, nasze kły są żartem w porównaniu do kłów prawdziwych drapieżników np lwów. Nie mamy fizycznych cech pozwalających nam polować- pazury itp Ponadto raczej nie smakuje nam mięso tylko jego przetwory. Raczej rzadko się zdarza by ludzie jedli mięso niegotowane wraz z futrem i krwią. Ale za to owoce i warzywa są, jak najbardziej zjadliwe bez gotowania. Podsumowując człowiek jest istotą wszystkożerną z dużym wskazaniem na rośliny. Mięso powinno być niemal całkowicie ograniczone. Sama jestem wegetarianką, ale wolę by ludzie hodowali króliki w swoich gospodarstwach niż żeby kupowali je w marketach, ponieważ w fabrykach śmierci te zwierzęta traktuje się jak towar, są żywcem obdzierane ze skór i przechodzą męczarnie. Ale nie jest to raczej miejsce, jak ktoś powiedział dla "rzeźników" mowa tu raczej o króliku, jako istocie żywej i czującej- pupilu, a nie o smakołyku.
 
     autor: ~kolus  
królik - 2011-06-26 14:00:18
Do wszystkich tych co maja problem z królikiem na mięso.W marketach skąd jest to mięso-pewnie z księżyca.
 
     autor: ~Grzesiek  
królik - 2011-07-08 09:38:14
Czytam i tak sobie myślę ,królik domowy to zwierze hodowlane tak jak :świnia ,owca ,czy kura więc skoro zadałem sobie trud aby go leczyć i karmić przez pół roku ,to mam prawo go sobie zjeść śmiejąc się z tych którzy kupują mięso we wspomnianych sklepach nasączone chemią.
 
     autor: ~Tomi  
królik - 2011-07-10 23:50:59
Tempa id...ko,jak sądzisz że króliki nie powinny znajdować się na naszym stole to proponuję karmić swoje dzieci nadal cycem a tak z ciekawości,to czy żywisz się jedynie zieleniną,czy skusisz się czasem na odrobinę mięska?Jesteś obłudna bo sama żresz świnki,cielaczki i inne zwierzątka.Zacznij hodować krokodyla to zobaczymy kto będzie na szczycie piramidy pokarmowej
 
     autor: ~Obrońca  
Kłótnia - 2011-07-24 16:31:42
Tomi, kochanie jak masz 15 lat i uczysz się brzydkich słów to lepiej zaprzestań udzielania się na internecie. Ja również nie jem mięsa i nie wiem dlaczego Ci wszyscy nienażarci ludzie muszą dzielić się tutaj po co hodują króliki. Zastanówcie się co piszecie! Ludzie, którzy nie jedzą mięsa mają być od razu pomyleńcami? I tak sądzę, że nie powinny znajdować się na naszych stołach. Małgosiu sądząc, że masz dzieci i zabijasz dla nich te biedne istoty stwierdzam, że masz ponad 30 lat i nie znasz pisowni Polskiej? Pisz wraz ze słownikiem. Co do państwa morderców życzę wam tego samego co robicie tym biednym zwierzaczkom.
 
     autor: ~Monia  
królik miniaturowy-szczepienia - 2011-08-10 16:48:19
Dzień dobry, mam pytanie: czy zaleca się szczepienie królika przeciw wściekliżnie? Czytałam, że rzadko, ale mogą się zarazić...
 
     autor: ~Ania  
mordercy krolikow - 2011-08-12 17:57:01
Jak mozna hodowac kroliki na miesa, jeszcze piszecie o nich "20 sztuk". To nie sa przedmioty tylko zywe zwierzeta, ktore czuja i maja prawo zyc. A takie pieprz*** ze od zawsze czlowiek jadl miesa wkurza mnie najbardziej. Dzisiaj jest taka dostepnosc innych produktow, ze spokojnie da sie przezyc. Ja jakos nie jem miesa i nie chodze ani glodna, ani chora z powodu braku miesa w diecie. Zastanowcie sie zanim kolejny raz siegniecie po martwe zwierze, moze nie warto dla odrobiny przyjemnosci poswiecac czyjegos zycia. Nie wiem kim trzeba byc zeby najpierw hodowac, karmic i dbac o krolika a pozniej upier*** mu głowe. Mam nadzieje ze ci, ktorzy tak postepuja beda umierac w takim samym cierpieniu jak te zwierzeta.
 
     autor: ~Matys  
Strzykawka - 2011-08-19 16:18:04
Witam.interesuje mnie gdzie mozna kupic ta strzykawke (maszynke)do szczepienia krolikow wraz z szczepionkami???
 
     autor: ~Aduś  
do wszystkich nawiedzonych obrońców zwierząt - 2011-08-28 16:26:34
Po co się hoduje króliki? Królika rzeźnego hoduje się po to aby go zjeść. Ja hoduje i bardzo o nie dbam. Żal je zabijać, bo faktycznie są milutkie i kochane. Zawsze staram się to zrobić jak najszybciej i humanitarnie. Nie zadawać zbędnego cierpienia. Zobacznie sobie na internecie w jakich warunkach hoduje się i zabija świnie czy krowy, kury w fermach. To jest dopiero czysty horror. Wystarczy "wklepać" w googlu hodowla przemysłowa. I króla nie zabija się tasakiem jak to ktoś napisał, to nie jest straszny film 666. Do zabijania różnych gatunków zwierząt stosuje się odpowiednie techniki. Królik jest zbyt ruchliwy aby walić go tasakiem. W rodzinie każdego pseudo obrońcy zwierząt są tacy co jedzą mięso. Sami się bluzgacie na wzajem z innymi użytkownikami forum nie wiele wam brakuje, żebyście zaczeli podrzynać sobie gardła. Skąd ta agresja? Bo jesteście drogie dzieci sflustrowanymi drapieżnikami. Człowiek jak go głód dopadnie to nawet drugiego zje i się obliże. Każdy lekaż wam powie że o ile z diety dorosłego człowieka można całkowicie mięso wyrzucić i będzie żył dalej. O tyle dzieciom łatwo przyswajalne białko jest potrzebne do prawidłowego rozwoju. Nie lubię zabijać wychodowanych zwierząt, mogę kupić w markecie nafaszerowane chemią, sterydami i antybiotykami mięsko świnki, której całe życie było wielkim piekłem. Ja o hodowane zwierzątko dbam i troszę się, bo wiem potem co jem. A jak zabiję to staram się by nic się nie zmarnowało, czego ja nie zjem zjedzą psy. Lepiej niech się zastanowią ludzie którzy kupują hamburegery i wedliny w marketach, potem jeszcze wyrzucają to, co nie zjedzą lub się zepsuje w lodówce. Wtedy śmierć zwierzaka idzie na marne. Marnotrastwo jest grzechem zwłaszcza dziś, gdzie głodują miliardy ludzi na świecie. Tak miliardy poczytajcie na necie. Należy zabijać tylko tyle ile jest potrzebne do życia, a nie objadać się bez umiaru, a potem dziwić się, że się waży 120 kilo. Wszystkie drapieżniki w przyrodzie tak robią, zabijają tyle ile im potrzeba. Nic nie marnują. Tak stworzył to Bóg, więc to jest dobre.
 
     autor: ~Mariusz  
królik, kłótnia i reszta takich tam sprawek i sprawusi - 2011-09-13 15:15:14
oj biedaki biedaki ja nie jem mięska i żyję, hoduje króliki na mięso i też żyję. skoro moi kochani bracia wegetarianie są tacy zwierzo-bronni to niech przestaną używać leków i chemikaliów bo testuje sie je na zwierzętach, o ile chemię niecałą o tyle leki wszystkie, zamiast samochodu zaczną jeździć rowerkiem itd. królik jest chodzącym jedzeniem i takie jest prawo natury. to, że ja nie jem mięsa nie znaczy, że inny ktoś lub zwierz go nie zje!! należy się opanować trochę. nikt z jedzących mięso nie nazywa nas wegetarian pojebami itd. na tym forum natomiast każdy Weg* tutaj psuje jadem a ponoć tacy to my łagodni bo nie jadamy mięsa i nie mamy tych wszystkich pseudo złych energii... pozdro
 
     autor: ~Daniel  
Ludzie ! Opamietajcie się ! - 2011-10-06 19:23:53
Czytam i własnym oczom nie wieżę, co tu na tym forum niektórzy wypisują. Jeszcze trochę to marchewki zjeść nie będzie można, bo też, przecież żyje, czuje! Ludzie! Jak jeden/na z drugim/gą macie ochotę Sobie jednego małego króliczka miniaturkę trzymać w domku, i tulić sie z nim, to jest to Wasza sprawa, jeśli macie ochotę jeść przez całe życie marchewkę i przegryzać ćwikłą - Wasza sprawa? Człowiek ma prawo wyboru! Co je? Gdzie mieszka, śpi? Jak sie ubiera? Ale jeśli ktoś hoduje 20; 50 lub 500 szt. królików, świń, kur, bydła to chyba nie po to by się z nimi bawić, dawać im jeść i patrzeć jak rosną, a później starzeją sie i zdychają. Jeśli chodzi o zabijanie to nawet nie zdajecie sobie sprawy, w jakich bólach, mękach zdychają króliki chore na tzw. "omór królików" czy " Myksomatoza" są ich tysiące w domach, w hodowlach, dzikie. I nie ma 100% szczepionki - bynajmniej ja nie znam. I tutaj pytanie! – Co jest bardziej humanitarne? Pozwolić cierpieć zwierzęciu, czy go dobić i zutylizować by choroba nie rozprzestzeniała się dalej? Najlepiej wszystkich rolników, hodowców bydła trzody chlewnej, królików, strusi i już sam nie wiem, czego? Waszym zdaniem - zamknąć, zwolnić a może i zabić jak nie którzy piszą "żeby męczyli sie jak te biedne zwierzęta!". Swoją drogą ciekaw jestem, czy znacie takiego rolnika, co hoduje krowy na mleko, a później jak są stare, schorowane i już nie dają mleka – trzyma je, leczy i nimi się opiekuje? Sami nie czytacie tego, co piszecie! Pomieszały się Wam wartości, człowiek - zwierzę Ps. Słowa typu :K....a”, „u....ą mu głowę” lub innego typu świadczą tylko o Waszej inteligencji i o Waszym wegetariańskim środowisku, w jakim się obracacie. Pozdrawiam
 
     autor: ~Daniel44  
sos - 2012-01-03 17:19:07
Mam 8 małych królików i mają już 3tzy tygodnie , kiedy mogę ich zaszczepić i jaki to jest koszt . Jest to rasa Belg olbrzym ..... proszę o odpowieć
 
     autor: ~piotr  
szczepionki - 2012-01-05 17:03:52
cześć chciałbym kupić szczepionki tylko nie wiem gdzie mozę ktoś ma na sprzedaż albo zna jakąś strone proszę pisać mam dopiero 17 lat i sie jeszcze na ty nie znam
 
     autor: ~Paweł  
Ludzie myście - 2012-01-18 17:17:28
Panie danielu ma pan rację. Ludzie przejmują się zabijaniem królików a ile ludzi cierpi na świecie z braku pożywienia i przez choroby. Ludzie zamiast się tu kłócić o zabicie królika pomście o ludziach. pozdrawia Paweł lat 14.
 
     autor: ~lolo  
ludzie - 2012-05-08 10:42:18
lepiej już wychodować sobie królika samemu i go zjeść niż truć się tym co w sklepach jest. królik jest zwierzęciem takim jak krowa czy świnia jak jecie golonkę lub drogie Panie polędwiczkę to was to nie interesuje że to kiedyś żyło...chociaż w tych wędlinach tyle zapychaczy że może rzeczywiście nie musicie się przejmować niedolą zwierząt ja nie widze nic złego w przeznaczaniu tych zwierząt na cele konsumpcyjne najważniejsze żeby je godnie traktować za życia. a mam pytanie w które miejsce najlepiej zaszczepić królika?
 
     autor: ~ana  
ludzie - 2012-09-20 13:58:59
Ludzie to wirusy.....nie ma to jak ciepły kręgosłup królika położony na desce do krojenia. Tacy właśnie jesteśmy wszystkożerne WIRUSY!!!!!!!!
 
     autor: ~olka  
odpowiedz - 2012-09-20 14:10:15
"lepiej już wychodować sobie królika samemu i go zjeść niż truć się tym co w sklepach jest" - yhm i popić Pepsi hahahaha lub co jeszcze gorsze sokiem z kartonu słodzonym aspartanem i konserwowanym bezoensan sodu hahahah dramat wy nie wiecie co piszecie oszukujecie samych siebie!
 
     autor: ~krzys  
odpowiec - 2013-03-09 16:47:07
Pani Anno zasiej sobie hektar zielonej trawki i smacznego jak Pania miesko kuje w podniebienie
 
     autor: ~Monika  
Królik - 2013-03-11 17:57:06
Ja sobie tak czytam jak się wyrażają tzw obrońcy królików, ja mieszkam na wsi i z własnego doświadczenia wiem, że lepsze jest mięso z własnej hodowli( zero chemii). Hoduje króliki i kury, a i też mnie to dużo nie kosztuje, bo sprzedaje jajka, więc na pasze, czy zboże mam z tego.
 
     autor: ~Bob  
e tam - 2013-04-28 13:18:07
Nie mogę czytać wypowiedzi tych "dam" , które to sa zszokowane , że króliki można zjadać a nie tylko je kochać... Obserwuję ostatnio bardzo przykre zjawisko: ludzie trzymaja zwierzęta w domach , czesto w mieszkaniach - w blokach, i siedzi taki królik w małej klateczce, kot wpatrzony w okno, pies pod stołem - i to niby jest życie do którego zostały owe zwiezęta stworzone ? Sam przeniosłe sie z miasta na "wieś" do domu z wielkim ogrodem i hoduję króliki z zamiarem ich zjedzenia ale nie wszystkich na raz , nie będę tego robił na oczach dzieci, i raczej ten jeden wybraniec nic nie poczuje. nie widze w tym nic bardziej bezdusznego niż trzymanie zwierząt poza ich własnym środowiskiem w klatkach (to ma być to kochanie zwierząt) . Zgadza sie , że ludzie nie od zawsze jedli męso ale dopiero od momentu gdy zaczęliśmy jeść mięsko nasz mózg rozpoczął rozwój swoistą przemiane od poziomu krowy do władcy ziemi, z poziomu ofiary do poziomu lowcy. Szkoda, że niektórzy pozostali na poziomie krowy... I jeszcze jedno - panie wegetarianki, uważajcie na GMO bo blado widzę wasze potomstwo. ide sobie dać trawki królikom. PS mogłem napisać to samo używając prawie samych wulgarnych słów, to byłoby łatwe - ale bardzo sie powstrzymywałem, bo jak powiada Mleczko "człowiek na poziomie powinien pozostawać w pionie"
 
     autor: ~Domi  
łączenie szczepionek - 2013-07-13 15:53:25
A czy wolno połaczyć szczepionkę na pomór ze szczepionką na myskomatozę? Chciałbym za jednym razem wprowadzić 2 szczepionki po to aby nie kłuć niepotrzebnie 2 razy zwierząt...
 
     autor: ~rafal  
lączenie szczepionek - 2013-11-23 22:06:24
na pomór i maskomatozie można łączyc, nawet nie które szczepionki są już połączone. a co do was wszystkich... ludzie tu jest temat o szczepieniach a nie jedzeniu. ale jesli juz to jak byłem u weta po szczepionke to sam zapytał czy królik domowy czy hodowlany. dzieci którym rodzice kupili królika do mieszkania w małej kladce sie tak mądrują dorosna to zrozumieją ze są dwa rodzaje królika.
 
     autor: ~Monia  
JESTESCIE BEZ SERCA - 2014-01-04 12:32:39
jak mozna zjadac te biedne zwierzatka ludziee wy nie macie serca!!!! jak mozna hodowac i nie przywiazac sie do takiego biednego zwierzatka! okropienstwo
 
     autor: ~tomek  
królik - 2014-01-07 20:33:28
Witam.ludzie wy jesteście jacyś chorzy, cóż jest złego w zjedzeniu mięsa króliczego??????????
 
     autor: ~ola  
wracając do tematu szczepienia - 2014-01-11 15:45:10
To jaką szczepionką ( połączoną na pomór i myksomatozę ) teraz szczepi się króliki hodowlane?
 
     autor: ~Natalia  
szczepienie - 2014-02-25 13:44:03
Mój króliczek ma 5 miesięcy .Czy mogę go zabrać na szczepienie ???Proszę o szybką odpowiedź
 
     autor: ~ewa  
po co się hoduje zwierzęta? - 2014-04-10 22:36:29
głównie na mięso, ludzie są wszystkożerni, wyrzekanie się mięsa jest bezsensowne.
 
     autor: ~hodowca  
ludzie a mięso - 2014-04-22 15:30:09
Ja akurat hoduję 48000 kurczaków (brojler) i jakoś nie wyobrażam sobie żeby zostawić ich sobie dla hobby. Lubię zwierzęta, lubię się nimi zajmować, ale rzeczą jak najbardziej NORMALNĄ jest to że ludzie zjadają niektóre zwierzęta. Przecież już ludzie prehistoryczni na mamuty polowali i mieli przy swoich domach zagrody ze zwierzętami (przypuszczam że nie dla ozdoby). To że jeden chodzi ze świnią po mieście na smyczy a drugi hoduje ją żeby zjeść, to już każdego indywidualna sprawa, ale miejcie ludzie szacunek jeden do drugiego!!! To na tyle. Apropos, mięso z marketu też kiedyś żyło.
 
     autor: ~blannnn  
kroliki - 2014-07-01 09:15:31
Niestety na wiejskich gospodarstwach kroliki sa chodowane przewaznie na mieso taki jest fakt i ja tez po to wlasnie je mam ktos nie odroznia ludzi z blokow czy domkow w miescie którzy maja miniaturki jako pupile w domu od królików chodowanych na mieso a kury co?tez jestem podla ze jajka im zabieram a nie pokladam pod kwoke zeby pisklaki sie wylegly?dla fanatykow golebie na mlodziaki tez chowam dla synka na mieso dla mnie to normalne pewne zwierzeta moge zjesc innych tez bym nie ruszyla tzw przyjaciela rodziny ktos kto ma z tym problem niech nie wchodzi na takie strony proste i logiczne
 
     autor: ~Kubaw  
Hah.. Tacy wegetarianie się tu wypowiadają, że... - 2014-08-30 19:26:49
Z tego co tu czytam, widzę, że przy wegetarianach zwierzęta czuły, by się gorzej... Mięsożercy, Ci co hodują króliki na mięso dla siebie, raczej lepiej się opiekują tymi zwierzątkami niż wegetarianie, ponieważ nie chcą robić krzywdy królikom. Jest to w interesie tego co hoduje na mięso dla siebie i królikowi żyje się lepiej. Wegetarianie jak hodują króliki to raczej dobrze nie traktują ich, tylko tak żeby jak najszybciej urosły (czyli wpychają w nie chemie) po pieniądze. Są też przecież wegetarianie którzy nie hodują na sprzedaż, tylko hodują żeby się z nimi bawić. Przecież zwierzęta nie są po to żeby się nimi bawić, a wiem, że dużo ludzi hoduje zwierzęta, dla swoich dzieci czy dla siebie żeby się nimi bawić... Zwierzątka raczej by wolały przebywać w swoim naturalnym środowisku. Wolałyby skakać/biegać po lesie, czy po łące. Wracając do tematu hodowli na mięso dla siebie, tak zwanych "obrońców zwierząt" i wegetarianów. Człowiek jest wszystkożerny, więc jak ktoś jest wegetarianem to czemu kogoś obraża za to, że jest mięsożercą? Ludzie są jednak dziwni... Człowiek przecież ma prawo wyboru, czyli ktoś może zostać wegetarianinem, a ktoś może zostać mięsożercą. Ci "obrońcy zwierząt" pewnie gdyby jakiś zwierzak którego trzymacie w domu zachorował na nieuleczalną chorobę(nikomu tego nie życzę, ani zwierzętom, ani ludziom) która długo się rozwija i daje dużo cierpienia, to byście go zostawili mówiąc sobie: "Dam mu żyć dłużej" nie zwracając uwagi na to, że on strasznie cierpi, a prawdziwy człowiek i przyjaciel zwierząt(choć ciężko, by mu to było zrobić) powinien skrócić długie cierpienie. Napiszę dużymi literami dla tych co nie będzie się chciało czytać mojego postu, a mam pytanie dotyczące szczepionki. JAKIE SĄ CENY SZCZEPIONEK NA PARCHĘ DLA KRÓLIKÓW??
 
     autor: ~Kubaw  
Spam... - 2014-08-30 19:29:19
Panowie wyżej, możecie skasować ten spam? Bardzo bym o to prosił. Przeszkadza on strasznie.
 
     autor: ~maniek  
mniam mniam - 2015-02-08 08:41:19
Witam!! potrawka z królika w śmietanie-pycha!!-tylko tyle w tym temacie -dla zielonych
 
     autor: ~maniek  
wega - 2015-02-22 11:45:28
A ja to widze tak posiadam eko szklarnie uzywam tylko naturalnych nawozow . Takie warzywa sa najbardziej poszukiwane przez wegetarian I kazdy pyta cz na nawozach naturalnych. Posiadam gospodarstwo samowystarczalne od mięsa po warzywa i owoce. Dbam o moje zwierzęta jak malo kto. Ponadto jak by nie one to nasi kochani wegetarianie jedli by saletre polifoska i rak podany na tacy jak juz będzie to znowu króliki uratują mu życie bo testy leków robi się na zwierzętach chyba ze zgodzi się na takie testy mama tata czy brat wegetarianina. Przepraszam za byki ale trudne jest pisanie z komórki
 
     autor: ~alka  
ewelino - 2015-03-24 19:17:17
pani ewelino czy jest pani wegetarianka?bo jesli pani potrafi tak sie wypowiadac to wnioskuje ze nie jada pani zadnego miesa ani schabu ze swinki ktora chodzila i tez zyla ani wolowinki z krowki ktora trawke wpierdala na lace ani nawet pewnie kebabu pani nie je..Jesli jest innaczej to nie ma pani prawa sie w ten sposob wypowiadac niestety!
 
     autor: ~MICHU  
królik - 2015-03-28 16:17:03
nie ma to jak smaczne mięsko królika niestety trzeba dość długo chodować króliczka by nadał się na pasztet
 
     autor: ~MICHU  
królik - 2015-03-28 16:18:03
z resztą to tylko zwierze i jest chodowane w konkretnym celu
 
     autor: ~Tomasz  
____ - 2015-04-01 19:03:16
Jezu pisze się z wielkiej litery
 
     autor: ~aga  
smiech na sali :) - 2015-05-20 19:08:22
jak to czytam to łzy mi leca ze smiechu co za durny naród weganizm sranizł i hu... wie jeszcze co ...krotko mówiac w dupkach sie wszystkim poprzewracało tym z miasta a tyle dzieciaczkow głoduje oj losie ... do pracy w pole zeby na głupoty nie było czasu a nie kompy , nety i gry ,,,, ja tez choduje swoje kroliki i brojlery takze dbam o nie ,oczywiscie szczepionki obowiazkowo 3,50 zł dawka ,,przypominam tym niby eko zdrowym marketowym zapraszam na kurczaczka mytego w chemi i super wedlinki swieze z tona EEE smacznego
 
     autor: ~mateusz  
króliki - 2016-01-13 07:56:53
Jak można zabijać na mięso króliki!!! Króliki są do pieszczot i ich chodowania a nie do zabijania ich na mięso JAK MOŻNA ZABIJAC KRÓLIKI!!!!!?
 

imię *
 
e-mail   
 
temat *
 
treść *
 
 

emotikonki:

 
 

 


* dane obowiązkowe